Burzitida lokte a kolenního kloubu u psů: Příznaky, léčba

 

Pan Google říká

Burzitida, zánět tíhových váčků v okolí velkých kloubů, je u psů celkem častý problém. Jeho příčinou je nejčastěji trauma kloubu, což je u mladých psů často způsobené přetížením a nepřiměřenou námahou.

 

Z Internetu

Bursa, česky tíhový váček, je jakýsi „pytlík“ naplněný tekutinou. Bursy jsou všude možně po těle a v zásadě mají funkci podkládat či přikrývat kosti a šlachy, aby se při pohybu neopotřebovávaly, šlachy lépe klouzaly a kosti se „neprodřely“ přes kůži v místě přímého kontaktu.
Takové místo je i na lokti, kde přes kosti lokte není žádný svalový kryt a mezi kůží a kostí je právě ona bursa. Při výrazném tlakovém namáhání (např. ležení na tvrdé podložce) se bursa zvětší a zmnožená náplň tíhové tekutiny se nevstřebává. Výjimečně se může stát, že se bursa infikuje a zahnisá.
Jednoznačný návod jak léčit bursitidu není. Záleží na stupni postižení, plemeni, věku, tendenci k hnisavým komplikacím ….
Osobně se po letech experimentů kloním k tomu, nechat stav bez léčby, pokud není bursa nějaká obří. Druhou variantou je operace. Jako mezikrok občas ordinuji i injekce kortikoidů do bursy. Rozhodně nedoporučuji jakkoliv se snažit odsávat obsah bursy. Nemá to smysl, váček se opět velmi rychle doplní tekutinou a navíc hrozí infekce po vpichu.
U většiny případů bursitida zvířeti nijak zásadně nevadí.

MVDr. Michal Čáp

 

Zkušenosti pejskařů

Zmizí to samo, ale může trvat klidně i 3 měsíce. Hlavně do toho nevrtat a pokud lze, tak dávat psovi měkký podklad, zkusit zamezit ať leží na tvrdém.

 

Zmizí to samo, ale chvilku to bude trvat, u Sebbyho to trvalo asi přes 2 měsíce, než mu to zmizelo. Pes by měl mít klidový režim a ležet na měkkém. Já na to měla i mastičku Aphlegmina ung. pro zvířata

 

Mast Aphlegmina a.u.v. ung

  • Indikace: U dojnic, ovcí a koz ochranně proti subakutním a chronickým zánětům mléčné žlázy, šlach, zatvrdlinám (indurace) a bradavicím vemene,na zvláčnění pokožky mléčné žlázy /např. proti vysušení slunečním zářením na pastvě/, ochrana rukou dojičů po ukončení dojení.V kombinaci s antibiotiky pro podporu terapie mastitid, edémů a furunkulózy vemene.U ostatních zvířat jako podpora terapie abscesů, flegmón, nekróz kůže, pohmožděnin, odřenin, otlaků, chronických periostitid, tendovaginitid, periartritid, distorzí kloubů, luxací šlach, hygromů šlachových pochev, chronických bursitid, bodnutí hmyzem, tupých mechanických poranění

  • Charakteristika: Přípravek má antiflogistický, hyperemizující a také lokální anestetický a antiseptický účinek

  • Zvířata: klisny, koně, kozy, malá zvířata, ovce, prasata, prasnice, psi, skot

  • Složení: Methylis salicylas ( 0,25 g ve 100,00 g), Camphora racemica ( 2,00 g v 100,00 g )

  • Způsob použití: Při ochranném použití mast nanášíme na dobře očištěné vemeno 1krát denněpo večerním dojení.Při prvních příznacích nanášíme mast 1-3krát denně do odeznění indikovaných příznaků.

  • Ochranná lhůta: Bez ochranné lhůty

 

 

 

Zpět na úvodní stranu